Různé
Poptávka po logistických nemovitostech zůstává i nadále vysoká a nových prostorů je na českém trhu stále nedostatek. Na vývoj realitního trhu měla v posledních letech velký vliv covidová pandemie. Po jejím odeznění se situace začala normalizovat.

„Rok 2023 proběhl ve znamení stabilizace po velmi náročném období, během kterého naše životy výrazně ovlivnila pandemie covidu. Kvůli ní se logistický trh dostal do extrému. Retail se přesunul do on-line prostředí, začala rekordní výstavba skladů a podepisovala se jedna smlouva za druhou. To všechno způsobilo vysokou poptávku po skladových prostorách. Nicméně jsme zároveň mohli pozorovat určité ochlazení trhu, což způsobila nastupující inflace a následné snížení spotřeby obyvatelstva. Vloni se situace začala vracet do normálu,“ uvádí Martin Baláž, senior viceprezident a country manager společnosti Prologis v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. O současné situaci na realitním trhu jsme měli možnost hovořit rovněž s jeho kolegyněmi Annou Jůzovou a Kateřinou Březinovou, které ve firmě působí jako manažerky pronájmů a zákaznické zkušenosti.

Vloni se realitní trh vrátil na předcovidovou úroveň. Jak se to konkrétně projevilo u Vás?

Anna Jůzová: Vloni jsme otevřeli tři skladové haly na 34. kilometru dálnice D1 u Ostředku. Zároveň jsme zahájili spekulativní výstavbu dalších dvou budov. Momentálně máme dokončených 42 tisíc m2 skladové plochy. Z toho bude 20 tisíc m2 využívat dm drogerie. Letos bychom rádi obsadili i zbývající skladovou plochu. U Ostředku máme k dispozici ještě další pozemky, na nichž plánujeme postavit další dvě skladové haly.

Jak dnes vypadají skladové haly Prologis z hlediska vybavení?

Anna Jůzová: Například skladové haly u Ostředku představují náš nejnovější technologický standard. Vytápění zajišťují tepelná čerpadla, v halách jsme instalovali nejnovější generaci LED osvětlení, díky kterému ušetříme až 50 procent elektrické energie. Součástí osvětlení jsou také senzory pohybu a intenzity denního světla. V budovách jsou rovněž umístěna čidla měřící vlhkost a teplotu, prakticky neustále kontrolujeme spotřebu energie, vody a plynu.

Zleva Anna Jůzová, Martin Baláž a Kateřina Březinová

Budovy jsou vybaveny solárními panely. Sbíráme veškerá dostupná data a v reálném čase je vyhodnocujeme, což nám umožňuje optimalizovat spotřebu energie. Energetická náročnost nás neustále nutí zvyšovat standard, takže jsou skladové haly stále inteligentnější.

Jak reagujete na požadavky týkající se udržitelnosti, zejména využití solární energie?

Martin Baláž: Vývoj jde rychle dopředu a pohání ho mimo jiné rostoucí ceny energií. Na změny na energetickém trhu musíme reagovat. Umístit solární panely na střechu haly není nic složitého, ale daleko těžší je zajistit jejich energetickou návratnost. Navíc situaci komplikuje energetická infrastruktura, která na to není připravená. Zároveň musíme počítat s tím, že solární panely negenerují elektřinu v pravidelných cyklech, protože vše ovlivňuje počasí.

O které logistické lokality je v Česku aktuálně největší zájem?

Kateřina Březinová: Pro nás jsou nejdůležitější tři lokality: Praha, Plzeň a Brno. Tady zaznamenáváme dlouhodobě vysokou poptávku. V poslední době pozorujeme, že zájem o lokalitu Praha-východ klesá, zatímco naopak roste zájem o oblast Praha-západ. Velký zájem o skladové prostory vidíme rovněž v Plzni.

Martin Baláž: Tyto lokality jsou velmi dobře propojené dálniční sítí. Dokončení dálnic směrem na Vídeň a Karlovy Vary ještě více zvýší atraktivitu míst, kde působíme. Pokud srovnáme dálnice u nás a na Slovensku, je na tom Česká republika daleko lépe. Na druhou stranu ale zaostáváme za Polskem, které má dálniční síť na ještě vyšší úrovni.

S jakým předstihem musíte začít vyřizovat všechny náležitosti při výstavbě nové haly?

Martin Baláž: Všechno trvá opravdu dlouho a byrokracie v Čechách a na Slovensku nemá ve světě obdoby – od vykoupení pozemků až po první kopnutí do země uplyne běžně několik let. V zahraničí nám to nechce nikdo věřit. To, co u nás trvá roky, v Maďarsku nebo v Polsku vyřídíme během několika měsíců.

Jaké máte cíle pro letošní rok?

Martin Baláž: Nerad bych hovořil pouze o výhledech pro letošní rok, protože si vždy vytyčujeme dlouhodobé cíle – jak v oblasti samotné výstavby, tak i v poskytování doplňkových služeb a neustálém zvyšování udržitelnosti našich projektů. Pochopitelně se snažíme růst, nicméně situaci komplikuje složitá dostupnost pozemků, na kterých je možné stavět.Budeme se snažit udržet co nejvyšší obsazenost našich parků a nadále se hodláme soustředit na tři regiony: Prahu, Plzeň a Brno.

Za rozhovor poděkoval Václav Podstawka.

Foto: Prologis